Bilgin Dizel 0(212) 653 3838


Dizel Motorlarda Yakıt Kalitesinin Önemi

Dizel Motorlarda Yakıt Kalitesinin Önemi

Yayınlanma Tarihi: 2016-06-13 13:48. Okunma 1557.


Dizel motorlarda yaşanan gelişmeler sonucu, benzinli araçlarla dizelleri birbirinden ayırmak artık çok zor bir hale geldi.

Şimdi dizel araçlar eskiye göre çok daha sessiz ve çok daha atak. Teknolojide yaşanan gelişmelerin bir ürünü olarak ortaya çıkan bu durum, dizel motorlu araçları kuşkusuz çok daha cazip kılıyor.

Özellikle “common rail” yani ortak bir hazneden yüksek basınçta ve elektronik kontrollü olarak yakıtın püskürtüldüğü sistemlerde, yüksek verimlilik, ekonomi, sessiz çalışma ve daha iyi performans sağlanabiliyor.

Tüm bunların sağlanması elbetteki çok titiz bir mühendislik çalışmasını, parçaların yüksek kalite ve hassasiyette kullanılmasını gerektiriyor. Bu nedenle Euro 3 standartlarına uygun ileri seviye dizel motorlarda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de kullanılan yakıtın kalitesi oluyor.

Düşük kaliteli dizel yakıtlar, bünyesinde yüksek oranda kükürt bulundururlar. Motor içinde oluşabilecek su buharının kükürtle reaksiyona girmesi sülfirik asit oluşumuna neden olabilir ve motor parçalarına hasar verebilir. Ayrıca yakıt içerisindeki su oranının yüksek olması, yakıt sistemindeki parçaların aşınmasına ve bozulmasına neden olabilir.

Başta yakıt sistemine ait parçalar olmak üzere motorunuzu korumak için düşük kaliteli yakıtlardan uzak durmanızı ve özellikle Euro 3 standardındaki dizel motorlarınız için uygun olan yakıtları tercih etmenizi önemle tavsiye ederiz.


Dizel Motorlarda Yakıt Kalitesinin Önemi