Bilgin Dizel 0(212) 653 3838


Common Rail Dizel Teknolojisindeki Gelişmeler Bilgin Dizel

Common Rail Dizel Teknolojisindeki Gelişmeler Bilgin Dizel

Yayınlanma Tarihi: 2016-06-15 13:17. Okunma 1080.

Soru: Dizel motorlar çevreyi benzinli motorlardan daha fazla mı kirletiyor?
Cevap: Dizel motorlar, benzinli motorlarda daha az yakıt kullanır ve bu motorlara göre toplamda daha az CO2 üretir. Ancak dizel motorlar benzinli motorlara göre daha fazla partikül miktarı ve nitrojen oksit üretir. İleri teknolojiler sayesinde her iki tür motorun da verimliliği ve temizliği iyileştirilebilir.

Dizel motorlar, benzinli motorlara göre çok daha verimli güç kaynakları olsalar da, bu verimliliğin bir bedeli vardır. Dizel egzozunda yanmamış karbon bileşiklerinin yanı sıra nitrojen oksit de içeren, yüksek düzeylerde partikül miktarı bulunur.

Toyota, yıllar içinde dizelin çevreye zararlı etkisini azaltan bir çok motor teknolojisi geliştirdi. Örneğin, Common Rail Dizel teknolojisi (D-4D), CO2 emisyonlarını azaltmaktadır. Ayrıca Partikül miktarını ve nitrojen oksidi azaltmak için özel katalizörler geliştirildi. Toyota'nın geliştirmiş olduğu D-4D ve egzoz gaz çevrimi gibi teknikler, araç egzozunda bulunan hidrokarbon, karbonmonoksit ve partikül miktarını azaltmaktadır.

Toyota, 2003'te bu farklı teknolojileri Toyota Gelişmiş Temiz Dizel Teknolojisi (Toyota D-CAT) adı verilen yeni bir entegre çözümde birleştirerek dizel motor teknolojisinde çığır açan bir değişiklik yaptı. Bu ileri teknoloji, aynı anda hem partikül miktarını hem de nitrojen oksitleri azaltarak dünyanın en temiz dizel motor teknolojisini yaratmıştır!

2005 yılında, Polonya'da üretilen Toyota D-CAT teknolojisi yeni, 2.2-litre yüksek güçlü (177 DIN hp) dizel motorda kullanıldı. Toyota’nın yeni 2.0-litre D- D 125 dizel motoru, partikül emisyonunu daha da azaltmak için dizel partikül filtresi ile birlikte kullanılabilir.

Toyota’nın hedefi dizel motorların emisyon performanslarının benzinli motorlarla eşit olmasını sağlamaktır.

D-4D 2.2 litre Toyota D-CAT motoru, özel teknolojilerin entegrasyonuyla çok düşük düzeylerde NOx ve partikülü üretilmesini sağlar.

Common Rail Dizel Teknolojisindeki Gelişmeler Bilg